reklama

Zdravotníctvo na Slovensku, v čom je problém? Humorne, no pravdivo.

,,V čom je problém?´´, tak túto otázku si určite každý z nás položil niekoľko krát, keď čakal niekoľko hodín v čakárni, keď mu lekár poskytol zdravotnú starostlivosť, s ktorou by neboli spokojní ani v rozvojových krajinách, alebo keď si za niekoľko minútovú prácu ,,súkromník“ vypýtal niekoľko desiatok eur. Takýchto situácií, keď si človek položí takúto otázku, je, myslím si, nespočetné množstvo. A odpoveď?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Niektorí ľudia obvinia jednotlivca (lekára), ktorý je práve po ruke a vypočuje si vety, ktoré po odstránení zámen a a vulgarizmov neobsahujú nič iné. Iní, pre zmenu, opovrhujú miestom, kde im bola zdravotná služba poskytnutá, so slovami ,,tam by sa niečo také určite nestalo´´. Nájdu sa aj takí, ktorí obviňujú štát zo všetkého ,,zlého´´ ,čo sa stane. Podľa mňa je problém ďaleko rozsiahlejší ako sa na prvý pohľad zdá, aj keď, stále môže zlyhať jednotlivec, vedenie aj vysoký štátny funkcionár.

Mladý človek, ktorý usilovne študoval niekoľko rokov, počas ktorých mu bolo vštepované aká dôležitá a nenahraditeľná je jeho pozícia v tomto systéme, ukončí vysokú školu a nastúpi do zamestnania ako lekár. Čo ho čaká? Podľa teoretických vedomostí sa pustí do práce a prichádza prvé sklamanie. Chcel by pomôcť pacientovi najlepšie ako vie, preto sa snaží spraviť dôkladné vyšetrenie, ale plná čakáreň nervóznych, ubolených ľudí, neustále zvoniaci telefón a ,,vedomosti bez praxe´´ mu to v krátkom časovom rozhraní nedovolia. A tak postupne, od pacienta k pacientovi, sa vyšetrenie robí rýchlo a ,,efektívne´´, kde z vlastnej skúsenosti viem, že je veľmi často nepostačujúce a v konečnom dôsledku aj bezvýznamné. Ale robia to takto aj všetci jeho kolegovia, tak nie je na mieste vynikať z davu. Arogancia, hlúposť, nedôslednosť, lenivosť, teatrálnosť, neodbytnosť niektorých pacientov iba dopomáha psychickej pohode lekára, ktorý pod stresom a tlakom veľmi často rozhoduje o tom najcennejšom, o živote človeka. Keď sa s týmito podmienkami zmieri a začne byť na ne rezistentný, úsmev na tvári mu sklesne po pohľade na výplatnú pásku. Nástupný plat lekára, človeka, ktorý rozhoduje o živote a smrti, je cca 500 - 650 eur. Po odrátaní bežných výdavkov ako ubytovanie, cestovné, strava a ostatných vecí potrebných na chod domácnosti zistí, že toho veľa neušetril. Úsmev na tvári, zvýšenú ochotu a čiastočnú motiváciu môže akurát spôsobiť obálka, ktorou si niektorí pacienti zaisťujú nadštandard. V dnešnej dobe to nemôžeme považovať za nič výnimočné. Za poskytnutie ,,služieb´´ sa platí, a to nie len v zdravotníctve. Privyrobiť si pochopiteľne môže aj službami, ktoré sú okrem stresu a prebdenej noci finančne ,,neobyčajne´´ ohodnotené. Takže, po uvedomení si týchto skutočností bude určite mať ,, pozitívny´´ prístup k práci. Nájdu sa aj výnimky (zaslepení, naivní, dobrosrdeční filantropi so seba deštruktívnym sklonom), ktoré svoje povolania berú skôr ako ,,poslanie´´ a tieto negatíva ich vonkoncom neodradia od plného nasadenia v práci.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mladému lekárovi sa, po zvážení vyššie spomínaných pracovných podmienok, naskytne niekoľko možností. Medzi prvú možnosť patrí ,,pretrpieť´´ si zopár rokov v nemocnici, potom zatestovať a vo vlastnej ambulancii pokojne pracovať s výhodami ako napr. na Slovensku nadštandardný plat, spoločensky uznávané postavenie alebo výhoda flexibilnejšej pracovnej doby v zmysle ,,sám sebe pán´´. Veď nie je to iba v tomto zamestnaní tak. Aj mnohé iné profesie fungujú na podobnom princípe, kde sa človek časom a usilovnou prácou šplhá vyššie, čo najlepšie popisuje slovné spojenie ,,kariérny rast´´. Ako variant druhý prichádza do úvahy odchod za prácou do zahraničia. Veď stačí vedieť jazyk, čo v dnešnej dobe nie je problém, keďže jazyky sa učia už od základnej školy a na každom rohu na nás útočia rôzne ponuky jazykových škôl. A porovnávať plat(cca 2000 eur), vybavenie nemocníc a podobné faktory je, pre mladého človeka, ktorý tu nemá záväzky a nepatrí k patriotom, zbytočné. Zbalí si veci a odchádza, keďže Nemecko má svoje hranice pre našich šikovných lekárov stále otvorené. Možnosť tretia je ,,utiecť´´ do súkromnej sféry. Možno je to platovo porovnateľné, ale benefity, ktoré ponúkajú súkromné farmaceutické firmy sú neporovnateľné. Pokiaľ viem, tak žiadna nemocnica neponúka firemné auto na súkromné účely, firemný notebook na súkromné účely a dokonca ani mobilný telefón. Preto sa ani nemôžeme čudovať, ak si človek vyberie túto možnosť. A čo sa týka zodpovednosti, je podstatný rozdiel prevziať zodpovednosť za materiálne veci alebo peniaze ako za ľudský život. Pre človeka, ktorý nemá problém s byrokraciou a administratívou a naopak má problém fungovať v nemocničnom prostredí, je takáto ponuka vykúpením.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O level vyššie, pri našom nadávaní, je od jedinca miesto resp. konkrétna nemocnica. Dobre vieme, že niektoré služby sú v niektorých nemocniciach lepšie a iné horšie. Nemocnica má z hľadiska svojho ,,dobrého mena´´ nezávidenia hodné postavenie. Lebo ju tvoria jednotlivci, ktorí často môžu zlyhať(ak je ,,neschopný riaditeľ´´ pocíti to celá nemocnica alebo ak je ,,neschopný´´ primár, často to pocíti celé oddelenie) a na druhej strane jej možnosti ovplyvňuje štát, poisťovne a pod.

Ak zlyhá reptanie na jednotlivca a nemocnicu, na rade je zdravotnícka politika štátu. Ľudia často kritizujú čokoľvek čo vláda spraví. Ako príklad uvediem rozdielne politiky Dzurindovej vlády ( Zajacove reformy) a Ficovej vlády. Keď sa zaviedli neslávne poplatky u lekára (20 a 50 Sk), mnohí ľudia nadávali, ako sa môže vôbec niečo také stať. To, že prílev do zdravotníctva bol cca 1,5 mld Sk už nahnevaný dav ľudí veľmi nevnímal. Po prijatí opatrení Ficovou vládou (zrušenie niektorých poplatkov) zas ľudí rozhnevá, ak uvidia v novinách alebo v televízii, že dlh v zdravotníctve (resp. celkový dlh) vzrástol z 5,6 mld. Sk (rok 2005) na 8,2 mld. Sk (rok 2008) a zrušenie poplatkov berú ako jasnú a irelevantnú vec. Ľudia sa jednoducho vždy začnú sťažovať na vládu a štýl jej vládnutia, lebo to, čo v danej chvíli vidia, je hotová katastrofa. Podobných príkladov je veľmi veľa, ale pointa, na ktorú som chcel poukázať, je, že ľudia si vždy nájdu dôvod prečo nadávať na politikov. Ľudia (resp. masa, dav) chcú niečo, čo podľa mňa na Slovensku a aj v mnohých iných krajinách nie je reálne, a to je ,,špičkové a bezplatné zdravotníctvo´´. Jednoducho, ak do zdravotníctva nepríde príliv peňazí, tak žiadne výrazne zmeny čakať nemôžeme. V zastaranej nemocnici, ktorá je tesne pred rozpadom, bez špičkovej techniky predsa nemôže byť ľuďom poskytnutá lekárska starostlivosť na nami očakávanej úrovni. A tu sa dostávame na veľký problém, ktorý ma nielen zdravotníctvo, ale aj iné oblasti. Je to problém zvaný PENIAZE! (ach, aké šokujúce, že?)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak by bol problém financovania zvládnutý, situácia by vyzerala nasledovne: Lekári s platom hodným ich zodpovednosti a práce, by mali pozitívnejší prístup k práci, nebrali by úplatky a takisto by ,,šikovní absolventi´´ neodchádzali do zahraničia a súkromných firiem. Ich platové ohodnotenie by bolo dostatočne motivujúce pre poskytovanie kvalitnej a efektívnej zdravotnej starostlivosti. Nemocnice by zrenovovali chátrajúce budovy, nakúpili by špičkovú technológiu a finančne by uniesli aj zahranične uznávaných odborníkov. Štát by napredoval okrem úrovne poskytovania zdravotníckych služieb aj vo vede, čo by časom tiež prinieslo svoje ovocie. Stručne povedané, ak by bolo dostatok peňazí, v špičkovo zariadenej nemocnici by sme pociťovali excelentnú starostlivosť od adekvátne ohodnotených lekárov, s chuťou pomáhať. Namiesto toho dnes pociťujeme v chátrajúcej nemocnici, so zastaraným technickým vybavením, podpriemernú starostlivosť od platovo podhodnotených, často skorumpovaných, lekárov. Na otázke, odkiaľ vziať potrebné množstvo peňazí, si už vylámalo zuby veľmi veľa vysoko erudovaných ekonómov, politikov, sociológov....A odpoveď??? Myslím si, že odpoveď na túto otázku bude ešte dlhšiu dobu nezodpovedaná...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V tomto zamýšľaní sa, by sa dalo pokračovať na nespočetné množstvo strán, kde by som sa vyjadril k problematike vysokých škôl, kde medici študujú, aké úbohé a zastarané je ich vybavenie a príprava študentov. Takisto by sa dalo písať o zákonoch, ktoré sú plné ,,dier´´ a nedostatkov, ako aj o rôznych prešľapoch našich politikov, ktoré poškodili naše zdravotníctvo, ale všetky tieto problémy sú nad rámec tejto stručnej úvahy. Verím, že si čitateľ, po prečítaní predošlých riadok ľahšie zodpovie otázku : ,, V čom je problém?´´

Roman Mužik

Roman Mužik

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som kto som. Niektorí ma poznajú ako študenta Verejnej politiky, iní ako fyzioterapeuta, zopár ľudí ako amatérskeho hudobníka a textára,no väčšina z Vás ma nepozná vôbec. Tí, ktorí ma poznajú, vedia s čím majú dočinenia. Tí, čo ma nepoznajú,ma môžu spoznať pomocou tohto blogu :) Zoznam autorových rubrík:  Texty a básneSúkromnéPoliticko - spoločenské úvahy

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu